Sad-Koval

 • Тел.+38(097)-251-25-65 Тел.+38(050)-618-64-45 E-mail:[email protected]

 • Формуємо компактні дерева

  Відомо, що в більшості дачні ділянки обмежені в площі і це не дозволяє розміщувати на них велику кількість дерев і, тим самим, розширювати сортовий асортимент плодових культур. Деякі садівники знаходять вихід у прищепленнях, розміщуючи на одному дереві по кілька сортів. Але, як свідчить мій 20-ти річний досвід у садівництві, цілком можливо ущільнити посадки дерев і тим самим розширити садовий асортимент плодових культур. Саме про таку схему посадки та формування крони піде мова далі.

  Мої дерева ростуть на відстані 2-ох м. у ряду при ширині міжряддя 3 м. (дерева можна розміщувати в ряду навіть через 1,5 м., якщо будете вчасно виконувати літні операції).

  фото1

  Фото1

  На фото 1 – дерево сливи, прищеплене на аличу, тобто на сильнорослій підщепі. Дереву 8 років, воно дуже «компактне» (висота – 1,8 м., діаметр крони – 1,5 м.) і, при цьому, рясно плодоносить. Ще один приклад (див. фото 2) – дерево яблуні сорту Елізе, якому вже десять років, але висота його так само – 1,8 м. Перевірив таку схему формування крони на всіх культурах, як зерняткових, так і кісточкових, на різних підщепах, і результат завжди відмінний. Отже, як же сформувати подібні врожайні деревця?

  фото2

  Фото2

  Навесні, після посадки однорічного саджанця, підрізаємо провідник на висоті 1 м., щоб стимулювати відростання бічних пагонів. Верхня брунька продовжить свій розвиток, нехай росте без обмежень (намагайтеся надати їй вертикальний ріст). Нижче верхньої бруньки – підуть бічні пагони, яким у травні, поки вони ще трав`янисті і гнучкі, потрібно задати горизонтального положення і сформувати тупий кут відхилення від стовбура, тобто зробити так, щоб вони росли в горизонтальному напрямку. Якщо цього не зробити, пагони відростуть під гострим кутом і, коли почнеться плодоношення, будуть відламуватися.

  фото3

  Фото3

  На фото 3 бачимо, як за допомогою звичайних прищіпок можна надати бічним паросткам потрібний нам кут відхилення. Тільки робити потрібно все вчасно. У травні, поки пагони пластичні і їх довжина не перевищує 10 см., акуратно пригинаємо їх до горизонтального положення і фіксуємо прищіпками. У такому положенні прищіпка залишається на пагоні до серпня. Коли ж її знімаємо, отримуємо вже здерев’янілу бічну гілку з тупим кутом відхилення. У результаті, пагони вже не будуть відламуватися під навантаженням плодів. Ще одна деталь: знявши в серпні прищіпки, гілкам надаємо більш пониклого положення, фіксуючи їх шпагатом за кінчики пагонів, які відросли (шпагат можна прив’язати до стовбура дерева) (фото 4).

  фото4

  Фото4

  Шпагат потрібно залишити на рік, стежте, щоб він не врізався в пагони по мірі їх потовщення. На наступний рік, навесні, верхній провідник, який виріс у нас минулого літа, знову підрізаємо, залишаючи приріст у 50-70 см., щоб стимулювати бічні відгалуження середнього ярусу. Знову верхню бруньку залишаємо вільно рости, а бічні – фіксуємо прищіпками в травні і шпагатом – в серпні.

  Навесні, третього року, провідник, який знову виріс за минулий сезон, підрізаємо на тій висоті, яку ми хочемо задати дереву. Після відростання пагонів, найвищий з них (з верхньої бруньки) вже не пускаємо рости вгору, а також, як і нижні, пригинаємо, фіксуємо прищіпками; ріст дерева в висоту завершений (див. фото 1). Тепер потрібно, час від часу, виламувати молоді пагони (вовчки), які будуть відростати і прагнути рости вгору. Надалі, щоб стримувати розростання крони дерева, потрібно вчасно робити зелені операції в сезон росту пагонів. На гілках, які ми пригнули, будуть постійно відростати молоді пагони третього порядку. Якщо їх вчасно не прищипувати, то вони виростуть дуже довгими і «марними», не сформують квіткових бруньок і призведуть до загущення крони та втрати деревом заданої крони. Аби стримати їх зростання, потрібно вчасно робити літні прищіпки. Першу прищіпку виконуємо після відростання молодого пагона у 5 листочків і робимо її за третім листком. Якщо підрізані пагони знову підуть в ріст, робимо другу прищіпку, але вже за першим листком – і так кожен раз після чергової хвилі росту, поки приріст перестане прокидатися і закладе квіткову бруньку.

   

  фото5

  Фото5

  На фото 5 бачимо, як інтенсивно, завдяки своєчасній прищипці, закладаються квіткові бруньки. В результаті, маємо компактне дерево з рясною врожайністю. Більш детальну інформацію по формуванню компактної крони, можна отримати у розділі мої ідеї, там Ви знайдете багато пояснюючих фото.

   

   

   

   

   

  0334040

   

   

   

   

  Бажаю всім успіхів у раціональному використанні садової площі!

  Відео Інструкція

  Рубрики: СТАТТІ

  Оставить комментарий

  Вы должны авторизоваться, чтобы оставить комментарий.